INSPO 2015 představí technologie usnadňující život lidem s postižením

Posted on 4.3.2015 in Uncategorized by MJ

Na 30 přednášek zazní na konferenci INSPO, která se uskuteční v sobotu 28. března v Kongresovém centru Praha. Již 15. ročník konference o informačních a komunikačních technologiích pro osoby se specifickými potřebami představí novinky, které potěší lidi s nejrůznějším zdravotním handicapem. Na konferenci bude také poprvé předána Cena Nadace Vodafone Rafael za ICT inovace pro důstojnější život lidí se zdravotním postižením. A ceny převezmou rovněž vítězové 11. ročníku literární soutěže Internet a můj handicap. O konferenci je tradičně velký zájem, kapacita sálu je již téměř ze tří čtvrtin zaplněna.

Program zahájí prezentace případové studie společnosti 3Dees, která s využitím technologie 3D tisku zhotovila krycí část protézy pro hokejistu Romana Bernata. Tuto technologii umožňující vysokou míru individualizace výroby využila také společnost Medicton group ke zhotovení speciálních brýlí, které potřebovala v projektu Sledování očních pohybů pro diagnostiku v neurovědách, jehož výsledky představí hned po 3Dees.
Vozíčkáře, kteří rádi cestují, jistě zaujme projekt Mapy bez bariér. Cílem projektu Konta Bariéry je soustředit všechny kvalitní údaje o přístupnosti z celé ČR a vložit je do Jednotného úložiště přístupnosti, kde budou v jednotném a hlavně strojově čitelném formátu zdarma přístupné všem. Seznam.cz poté údaje využije pro novou mapu přístupnosti na Mapy.cz a informace se tak rázem dostane k široké veřejnosti a do mobilních zařízení.
Na Mapy bez bariér naváží prezentace projektů Vozejkmap a Disway, které se již úspěšně rozvíjejí a data o přístupnosti míst ověřují sami vozíčkáři.
Další pohledy na řešení přístupnosti nabídne Ricardo Garcia ze španělské organizace Ilunion, a to popisem tří příkladů, jak osoby se specifickými potřebami mohou využít informační a komunikační technologie.
Informační technologie mohou být efektivním nástrojem i při získávání financí na projekty neziskovek, jak potvrdí prezentace crowdfundingového portálu Hithit.cz a poté i Nadace Vodafone. Ta pro žadatele o grantovou podporu v programu Vpohybu přidala v posledním roce podmínku, že projekt musí nejdříve získat alespoň 50 000 Kč od veřejnosti na hithit.cz.
Účastníci se zrakovým postižením si nenechají ujít jednání odpolední sekce Přístupnost (nejen) webu. Dozvědí se například, s čím jim může pomoci a s čím nikoli kamera v mobilu, seznámí se s hlasovou asistentkou Antelli či s portálem Friendly Vox, kde mají nevidomí přednost.
Sekce zaměřená na vzdělávání a zaměstnávání osob se zdravotním postižením představí inspirativní příklady dobré praxe z různých oblastí.
V sekci ICT pro osoby se sluchovým postižením se účastníci seznámí s projekty, které zajišťují online tlumočení do znakového jazyka či simultánní přepis mluvené řeči. Dozvědí se, jak lze využít hlasové vyhledávání Google pro automatický přepis mluvené řeči. Uživatele znakového jazyka bude zajímat mezinárodní internetový slovník znakových jazyků Spreadthesign a širší publikum zaujme přednáška o připravovaných službách pro osoby se specifickými potřebami v televizním vysílání s vysokým rozlišením.
Přednášky ve všech jednacích sálech budou tlumočeny do znakového jazyka a simultánně přepisovány s tím, že přepis bude možné sledovat na plátně nebo zapůjčených tabletech. Tablety je možné přepnout také na sledování prezentace, což využijí slabozrací účastníci. Ze všech přednášek pořídí středisko Teiresiás videozáznamy, obsahující vedle prezentace pohledy na řečníka a na tlumočníka do znakového jazyka a navíc ještě simultánní přepis přednášky.
Účast na konferenci je za symbolický poplatek 300 Kč (platí se u prezence), který zahrnuje i průběžné občerstvení a oběd a sborník na CD. Účastníci, kteří mají průkaz TP, ZTP nebo ZTP/P, zaplatí pouze 200 Kč, pro osobní asistenty je účast zdarma.
Na konferenci je nutno se předem zaregistrovat. Registraci není radno odkládat, protože v minulých letech musela být kvůli naplnění kapacity ukončena vždy předčasně.
Generálním partnerem 15. ročníku konference INSPO je Nadace Vodafone, partnery jsou Autocont, Era a Teiresiás, mediálními partnery ČTK Protext a portál Helpnet. Pořadatelem je BMI sdružení s pomocí Křižovatky.cz. Program konference i s registračním formulářem je na http://www.inspo.cz/inspo-2015. Informace ke konferenci naleznete také na facebooku ZDE.

Kontakt:
Jaroslav Winter
BMI sdružení
winter@brezen.cz
777 807 727

Comments on 'INSPO 2015 představí technologie usnadňující život lidem s postižením' (0)

Comments are closed.