Rozhovor s Evou KovářovouInterview with Eva Kovarova

Posted on 7.10.2013 in Uncategorized by MJ

Každé úterý od 7.30 hod. si můžete zacvičit jógu s Evou Kovářovou. Lekce jógy pro sluchově postižené běží už rok. Cena jedné lekce je 120,-Kč/os.

Rádi bychom Vám Evu představili 🙂 Přinášíme rozhovor s Evou:

Kde nacházíš ke své práci inspiraci?

Největší inspirací je pro mě mé vlastní tělo, které se snažím zdokonalovat po funkční stránce tak, aby mi dávalo co nejvíce energie a radostiJ. Několik let si léčím výhřez plotýnky a tato zkušenost mě přivedla a stále vede k zajímavým seminářům a skvělým učitelům či knihám. Současně studuji Iyengar Yogu, Acro Yogu, dýchací techniky aj.

Every Tuesday we may do yoga and other special exercices with Eva Kovarova. Eva lessons for heard of hearing persons have been running since November 2012.

joga2013Co je pro Tebe samotnou zdroj energie, čím nejlépe dobíjíš baterky ve všední dny?

Jednoznačně je to pohyb, příroda a čas v klidu sama se sebou, meditace, smích. Největším zdrojem energie za posledních pár měsíců je praxe AcroYogy, která dodává sílu, zapomenutou dětskou radost a přátelskou kooperaci s druhými.  AcroYoga rozvíjí důvěru k druhým oproti předsudkům a rozvíjí přátelství proti soutěživosti. Díky této technice zažívám hodně radosti a velmi všem doporučuji.

Vím, že před dvěma lety jsi měla celkem vážné problémy se zády. Jak a co se vlastně stalo… jak se to od malička sportující holce může vlastně přihodit?

Po téměř profesionální sportovní kariéře, kdy nás trenéři přetěžovali a nedbali na kompenzaci a vývoj těla v pubertě, bylo mé tělo přetěžováno a páteř se postupně vychylovala. Pak jsem usedla k zaměstnání u počítače a svaly postupně ochabovaly. Díky jednostrannému zatížení v práci a při beachvolejbale se páteř postupně začala vychylovat, protože svaly nebyly natolik silné, aby ji udržely, až mi vyhřezla plotýnka a nebyla jsem schopná pohybu. Byla mi doporučena operace, které jsem se naštěstí vyhnula.

Skoro si nemohla chodit a musela si hodně věcí přehodnotit a změnit. V čem spočívala Tvá změna a jak Tě ovlivnila?

Bolest je jistým varováním, že člověk dělá něco špatně, což jsem bohužel před pár lety nevěděla a šla jsem přes bolest, protože jsem ji vnímala jako něco zvenku, jako svou slabost, která mému tělu nepatří a chtěla ji co nejrychleji přejít. Tato bolest mě ještě několikrát varovala a já pořád neslyšela a tak se mé tělo vzepřelo a upoutalo mě na lůžko, kdy jsem již neměla jinou možnost, než se zamyslet, bolest přijmout a začít “Vnímat své tělo” a něco změnitJ!! Od té doby se ke svému tělu chovám jako ke křehkému mechanismu a na jakoukoliv tenzi reaguji odpovídajícím cvičením, relaxací atd. a bolest nemá šanci. Jako lidi jsme často experti v různých oborech a dokážeme se vcítit do druhých, ale své tělo často opomíjíme.

Vím, že jedinou léčbou je pohyb a intenzivní spojení a vnímání těla. Proto pomalu měním životní styl, “vstávám z kancelářské židle” a zařazuji více práce sama na sobě a to i přes mé existenční obavy, že jdu do neznámého. Více pečovat o své tělo beru nyní jako největší prioritu. Díky tomuto zranění jsem poznala množství skvělých učitelů a metod, které můžu předávat svým klientům. Také vím, že cesta teprve začíná, neboť se mi na této cestě objevují nové obzory, skvělí učitelé a přátelé a také jsem našla velkou zábavu kamarádit se sama se sebou a nuda již nemá v mém životě místo. Občas místo knih čtu své tělo a jeho projevy, to mě baví.

Jak jsou na tom Tvá záda nyní?

I přes intenzivní cvičení a praxi různých metod se záda stále ještě občas ozvou, ale s ohledem na fakt, že člověk rád na bolest zapomíná, jsem za toto vděčná, neboť jsem stále nucena jít ve svém studiu dál a pracovat na sobě více do hloubky. Jsem ráda, že mám již osvědčené techniky a cviky, které mi vždy pomohou a nepotřebuji většinou externí pomoc, to je skvělý pocit a úspěch.

Co by si doporučila lidem, kteří mají nějaké zdravotní problémy a stále se točí v začarovaném kruhu? Doktor – léky – operace….špatná nálada… Jak se z toho vyhrabat? Kde mají začít?

Toto je otázka, kterou se hodně zabývám. Byla bych ráda, aby měl každý možnost zažívat radost ze života bez bolesti na těle i duši, protože vím, že je to možné. Dnes se do tohoto stavu dokáži již dostat mnohem snáze, neboť na tom pracuji již několik let a vím, že cesta na 99% pro každého člověka existuje. Sama jsem si prošla pár problémy, ze kterých nebylo lehké se dostat. Proto mě také učení mých svěřenců velice baví, neboť mám pocit, že jim mohu v tomto ohledu pomoci a nasměrovat je. Bez nadsázky, doporučuji přijít k nám do studia v Podpalubí, kde můžeme udělat s naším týmem spoustu práce, popřípadě rádi doporučíme jiné metody, pokud to nebude zrovna v našich silách. Někdy však opravdu stačí udělat lehké změny a člověku se velmi uleví. Každý se snaží žít tak, aby mu bylo dobře a je třeba neustále hledat cestu a nevzdávat to!!

Teď v říjnu otevíráš svůj první kurz Vnímej své tělo, jak si se k této partičce dostala a kdy si se rozhodla, že do toho půjdeš?

Se Zuzankou se znám z vysoké školy a vždy jsme měli k sobě blízko..i proto, že jsme bydleli na koleji v pokojích proti sobě! Velice si cením našeho výjimečného přátelského vztahu, který se vyvíjí a ve kterém vládne svoboda a především velká opora a tolerance, když je třeba. Vždy jsme sdíleli podobný přístup k životu a také k tréninku, kdy je základem etika , přátelská atmosféra a pozitivní přístup. Program Vnímej své tělo je prostě skvělým názvem a vystihuje přesně to, o co se ve své praxi nyní snažím. Standardně učím zdravotní jógu, ale Zuzčin program je něco, co v sobě zahrnuje jógu i další techniky, které jsou velmi zábavné a efektivní a proto je mi velkým potěšením se do programu přidat. No a tento nápad vznikl u dobré večeře se Zuzkou po přednášce Dalajlámy.

Máš nějaký vzkaz pro lidi, kteří se do Tvého kurzu přihlásí?

Moc se na vás těším a věřím, že budeme mít skvělou zábavnou skupinku a budeme se na sebe každý týden nedočkavě těšit!

Co děláš, když Ti je smutno? Co Ti pomáhá?

Pohyb, kamarádi, příroda a také mi pomáhá poznání, že jakékoliv emoce, které prožíváme, se dají lehce v hlavě přeprogramovat. A když to opravdu nejde, tak chvilku počkám a zase přijdou radostné dny, kterých je v roce většina. I ve dnech, kdy člověku není nejlépe, se dají dělat zajímavé věci jako je poslech hudby, čtení knih atd.

Je o Tobě známo, že jsi neskutečný komik a je s Tebou děsná sranda.  To máš od malička? J

Pokud si pročtu odpovědi výše, tak to zrovna vtipem nehýřím, ale přijďte se podívat na mé lekce, ráda se předvedu!! Od malička jsme měli v rodině veselo a hodně smíchu a baví mě rozesmívat lidi! Poslední dobou jsem s vtipem na vlně a uvědomuji si, že je to dáno pohodou a šťastným obdobím, které nyní prožívám…je to především acroyoga, která mě hodně nabíjí…toto není skrytá reklama na acroyogu, je to fakt.

Tvůj nejradostnější zážitek v životě?

Ráda se raduji, takže těch zážitků je více. Zážitky z dětství, potápění s želvami, africký tanec s kamarády na pláži, acroyoga a myslím, že jich spousta dalších ještě přijde!

Každý týden cvičíš také jógu pro sluchově postižené lidi. V čem je to specifické? Dokáží své tělo vnímat jinak?

Všechno vzniklo náhodou a pro mě jako pro vystudovaného pedagoga tělocviku a biologie to byla výzva. Pokud cvičící nedoslýchá či vůbec neslyší tak je odkázaný především na zrak, což znamená, že je třeba cvik dobře a přesně předvést a dát všechny instrukce předtím, než se osoba do cviku pustí. V předklonu již dané osobě nevysvětlíte, že je třeba zpevnit kolena, protože vás nevidí a neslyší. V začátcích, ale i dnes, vznikají při lekci komické situace! Zajímavá je také relaxace, kdy je třeba mít zavřené oči. Probouzím tedy dotykem a dotyk mi také pomáhá kontrolovat správné provedení cviku při hodině. Po více než roční zkušenosti bych řekla, že neslyšící a nedoslýchavé osoby mají větší tendenci k tenzi ve svalech a podle mého názoru je to z toho důvodu, že jejich tělo musí být ve větším střehu, protože jim chybí jeden důležitý smyslový orgán, který třeba může varovat před nebezpečím. Proto mají větší svalový stres. Jóga je tedy pro tuto skupinu velmi přínosná. Mám se skupinkou neslyšících velmi kamarádský vztah a lekce si hodně užíváme! Pokud navazuje lekce pro slyšící tak mám tendenci hodně artikulovat, tak to mě prosím omluvte. Spolupracuji s organizací Orbi pontes, se kterou pořádáme různé akce. Naposledy to bylo sportovní odpoledne a beachvolejbalový turnaj. Jsem ráda, že jsem si našla na tyto aktivity čas, neboť nás to všechny obohacuje.

No a teď Tvá vášeň, kterou je Acro Yoga. O tomto cvičení si řekla, cituji: “Je to, jako když se zamiluješ na první pohled.” Co přitom prožíváš?…

Oooh, děkuji za tuto otázku a omlouvám se za delší odpověď!! Přesně jsem prohlásila, že již věřím na lásku na první pohled!!..Zažijete radost, kterou jsme zažívali v dětství, když nás maminka volala na oběd, ale my se nechtěli za žádnou cenu odtrhnout od hry s kamarády. Acroyoga je plná přátelství, radosti, legrace a léčivé energie doteků, překonání sebe sama, totálního vybití, kdy se člověk povznese nad všechny problémy. Acroyoga má navíc terapeutický základ a je velmi zdravá pro fyzické tělo. Zažijete příval energie a lásky ve skupině skvělých lidí…Heslem AcroyYogy je “Less Talk More Practice”, takže to musíte přijít zkusit, vyprávět se o tom nedá. Ráda Vám AcroYogu představím a také v listopadu přijede úžasný učitel Jacob Handwerker, který povede několik seminářů, tak to bude určitě skvělá příležitost acro zkusit.

Děkujeme za rozhovor a těšíme na další společnou akci!

http://www.vnimejsvetelo.cz/

Comments on 'Rozhovor s Evou KovářovouInterview with Eva Kovarova' (0)

Comments are closed.