INSPO 2013INSPO 2013

Posted on 5.4.2013 in Press,TKOSP,TKOSP 2013,Uncategorized by MJ

V sobotu 16. března 2013 proběhl třináctý ročník konference INSPO  2013

Prezentace a podrobné informace o konferenci naleznete ZDE

Náš příspěvek do sborníku:

13th Year of INSPO Conference was held in Prague Congress Cenrte on Saturday March 16, 2013 .

Presentations and detailed information please find HERE

Our invitation for Impaired Hearing Awareness Week  in INSPO Bulletin is available in Czech.
 INSPO – Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami
16. března 2013, Kongresové centrum Praha
© 2013 BMI sdružení
TÝDEN KOMUNIKACE OSOB SE SLUCHOVÝM POSTIŽENÍM

Dovolujeme si Vás pozvat na TÝDEN KOMUNIKACE OSOB SE SLUCHOVÝM POSTIŽENÍM (TKOSP) jehož druhý ročník se uskuteční v letošním roce od 21. – do 29.9.2013 po celé České republice. Celorepublikový projekt přináší zajímavé informace o světě osob se sluchovým postižením a zároveň podporuje osoby s postižením sluchu a organizace, které jim svým každodenním úsilím pomáhají zlepšovat podmínky v běžném životě. Program pro širokou veřejnost je tvořen různorodými akcemi připravenými neziskovými organizacemi, školami a univerzitami.
S lidmi se sluchovým postižením se setkáváme dnes a denně, jen to prostě nevíme. Sluchové postižení, ačkoli patří mezi nejrozšířenější postižení u nás, je na první pohled neviditelné. V České republice dnes žije odhadem na 0,5 milionu osob, které postižením sluchu trpí. V této skupině jsou lidé, kteří se jako neslyšící narodili, kteří se narodili se zbytkovým sluchem a pak je tu velká skupina osob, která o sluch během života přichází nebo již zcela přišla.
Určitě jste již potkali někoho, kdo namísto slov používal ke komunikaci znakový jazyk. Možná máte ve svém okolí někoho, kdo špatně slyší nebo nosí sluchadlo. Možná, že víte, že sluch lze vyšetřit již u novorozence. Život osob se sluchovým postižením je v mnohém stejný jako u osob se zdravým sluchem. V mnohém se ale také liší. Jistě každý z nás pocítil někdy nejistotu např. na úřadě, kdy jsme potřebovali poradit, v cizině, nebo u lékaře. Jediné, co si v ten moment přejeme je, aby „tam“ hlavně byl někdo sympatický, někdo, kdo nám v klidu vše potřebné vysvětlí a pomůže nám. V podobných situacích se lidé se sluchovým postižením ocitají každý den. I v prostých situacích, kdy jdou třeba na pivo a většina jejich známých slyší, baví se mezi sebou a oni prostě nerozumí. Nebo by rádi šli do kina na český film, jenže české filmy nejsou otitulkované a tak zůstávají doma. A co třeba, když stojí na nástupišti, čekají na vlak a amplion nad jejich hlavami oznamuje změnu nástupiště a oni stojí na místě a čekají dál na svůj vlak. V těchto a dalších podobných situacích jsme všichni stejní, netoužíme po lítosti, ale po trpělivém, vlídném chování a troše času toho druhého.
Týden komunikace osob se sluchovým postižením (21. – 29.9.2013) se koná v době světových oslav Mezinárodního dne neslyšících a nabízí široké veřejnosti možnost dozvědět se více o „světě ticha“ na různých seminářích, přednáškách, představeních nebo happeninzích. Můžete se dozvědět o rozdílech sluchových postižení, o komunikačních prostředcích a radách, jak komunikovat s lidmi s postižením sluchu; o historii českého znakového jazyka. Vedle seminářů budou na programu divadelní představení simultánně přepisované a tlumočené do znakového jazyka, sportovní akce i jazykové kurzy přístupné všem slyšícím i neslyšícím se zájmem o rozšíření vlastních obzorů. Speciální školy a internáty otevřou své dveře a organizace budou připraveny odpovídat na otázky a představit své služby.
Záštitu nad TKOSP převzali Daniela Filipiová (senátorka), MUDr. Milan Cabrnoch (poslanec Evropského parlamentu), Mgr. Jiří Zimola za Jihočeský kraj, Mgr. Petr Tulpa za Liberecký kraj, Miroslav Novák za Moravskoslezský kraj, MUDr. Jiří Běhounek za Kraj Vysočina, Mgr. Ivan Kabický za hl. m. Prahu, Ing. Pavel Šotola za Pardubický kraj, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy; Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR a doc. MUDr. Leoš Heger, CSc. – ministr zdravotnictví ČR.
Celorepublikový program bude zveřejněn na stránkách www.orbipontes.cz a facebooku ORBI PONTES.
Přijďte, těšíme se na Vás!
INSPO – Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami
16. března 2013, Kongresové centrum Praha
© 2013 BMI sdružení
TÝDEN KOMUNIKACE OSOB SE SLUCHOVÝM POSTIŽENÍM

Dovolujeme si Vás pozvat na TÝDEN KOMUNIKACE OSOB SE SLUCHOVÝM POSTIŽENÍM (TKOSP) jehož druhý ročník se uskuteční v letošním roce od 21. – do 29.9.2013 po celé České republice. Celorepublikový projekt přináší zajímavé informace o světě osob se sluchovým postižením a zároveň podporuje osoby s postižením sluchu a organizace, které jim svým každodenním úsilím pomáhají zlepšovat podmínky v běžném životě. Program pro širokou veřejnost je tvořen různorodými akcemi připravenými neziskovými organizacemi, školami a univerzitami.
S lidmi se sluchovým postižením se setkáváme dnes a denně, jen to prostě nevíme. Sluchové postižení, ačkoli patří mezi nejrozšířenější postižení u nás, je na první pohled neviditelné. V České republice dnes žije odhadem na 0,5 milionu osob, které postižením sluchu trpí. V této skupině jsou lidé, kteří se jako neslyšící narodili, kteří se narodili se zbytkovým sluchem a pak je tu velká skupina osob, která o sluch během života přichází nebo již zcela přišla.
Určitě jste již potkali někoho, kdo namísto slov používal ke komunikaci znakový jazyk. Možná máte ve svém okolí někoho, kdo špatně slyší nebo nosí sluchadlo. Možná, že víte, že sluch lze vyšetřit již u novorozence. Život osob se sluchovým postižením je v mnohém stejný jako u osob se zdravým sluchem. V mnohém se ale také liší. Jistě každý z nás pocítil někdy nejistotu např. na úřadě, kdy jsme potřebovali poradit, v cizině, nebo u lékaře. Jediné, co si v ten moment přejeme je, aby „tam“ hlavně byl někdo sympatický, někdo, kdo nám v klidu vše potřebné vysvětlí a pomůže nám. V podobných situacích se lidé se sluchovým postižením ocitají každý den. I v prostých situacích, kdy jdou třeba na pivo a většina jejich známých slyší, baví se mezi sebou a oni prostě nerozumí. Nebo by rádi šli do kina na český film, jenže české filmy nejsou otitulkované a tak zůstávají doma. A co třeba, když stojí na nástupišti, čekají na vlak a amplion nad jejich hlavami oznamuje změnu nástupiště a oni stojí na místě a čekají dál na svůj vlak. V těchto a dalších podobných situacích jsme všichni stejní, netoužíme po lítosti, ale po trpělivém, vlídném chování a troše času toho druhého.
Týden komunikace osob se sluchovým postižením (21. – 29.9.2013) se koná v době světových oslav Mezinárodního dne neslyšících a nabízí široké veřejnosti možnost dozvědět se více o „světě ticha“ na různých seminářích, přednáškách, představeních nebo happeninzích. Můžete se dozvědět o rozdílech sluchových postižení, o komunikačních prostředcích a radách, jak komunikovat s lidmi s postižením sluchu; o historii českého znakového jazyka. Vedle seminářů budou na programu divadelní představení simultánně přepisované a tlumočené do znakového jazyka, sportovní akce i jazykové kurzy přístupné všem slyšícím i neslyšícím se zájmem o rozšíření vlastních obzorů. Speciální školy a internáty otevřou své dveře a organizace budou připraveny odpovídat na otázky a představit své služby.
Záštitu nad TKOSP převzali Daniela Filipiová (senátorka), MUDr. Milan Cabrnoch (poslanec Evropského parlamentu), Mgr. Jiří Zimola za Jihočeský kraj, Mgr. Petr Tulpa za Liberecký kraj, Miroslav Novák za Moravskoslezský kraj, MUDr. Jiří Běhounek za Kraj Vysočina, Mgr. Ivan Kabický za hl. m. Prahu, Ing. Pavel Šotola za Pardubický kraj, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy; Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR a doc. MUDr. Leoš Heger, CSc. – ministr zdravotnictví ČR.
Celorepublikový program bude zveřejněn na stránkách www.orbipontes.cz a facebooku ORBI PONTES.
Přijďte, těšíme se na Vás!

Comments on 'INSPO 2013INSPO 2013' (0)

Comments are closed.