BE ACTIVE, BE INCLUSIVE – návrat z projektuBE ACTIVE, BE INCLUSIVE – back from the project

Posted on 2.5.2013 in spoluprace,Uncategorized by madmin

Guimaraes, Portugalsko – 22.-29.4.2013

Tak jsme se vrátili z Portugalska plní zážitků. Mnohým z účastníků se odjet ani nechtělo, protože při sportu a hrách zaměřených na hledání cest spolupráce, překonávání rozdílů se vytvořilo mnoho blízkých přátelství.

Velká část mezinárodní skupiny byla „slyšící“, pouze z Polska (2) a z ČR (4) přijely osoby se sluchovým postižením. Mnozí z účastníků se se sluchově postiženou osobou setkali vůbec poprvé a tak jsme se hned na začátku naučili abecedu mezinárodního znakového systému a rozdali si jména ve znacích. Po čtyřech dnech už všichni účastníci používali svá těla, ruce i tvář ke komunikaci a to nejen s neslyšícími ale i s těmi slyšícími:-)  Honza, Martin, Gabriela i Karolína se stali prvními průvodci všem do světa neslyšících.
Guimaraes, Portugal – 22.-29.4.2013

So we are back from Portugal and we are full of experience. Different sports and games led to find ways of cooperation, communication, overcome differencies and also just to feel simple joy of being together. Because of that lots of participants did not even want to leave as their mutual friendship made during that week was so much alive.

Užili jsme si to a věříme, že i nám se podaří připravit takový projekt, na který budou rádi všichni vzpomínat. Děkujeme portugalskému týmu za perfektní přípravu a také přizvání k tomuto projektu a těšíme se na setkání v Praze!

Fotogalerie ZDE

Článek italského partnera od Barbary Cangialosi ZDE

Informace se objevily i v českých zprávách pro neslyšící. Děkujeme.
Most of participants were hearing only in Polish team (2) and our Czech team (4) were people with different hearing impairment. For those who could hear it was often the first experience with deaf persons. That´s why straight at the beginning we learnt the international alphabets and also gave to each other signs instead of our names. After four days all participants used to their bodies, hands and face to communicate and not only with the deaf but also with those who could hear:-) Czech team: Honza, Martin, Gabriela and Karolína became to participants first guides to the world of people with hearing impairment.

We really enjoed this project and we believe that we´ll do such a good project in the future too. Thank you to the Portuguese team for great organisation and also for the invitation to their project. We are looking forward meeting all in Praga!

Photos

Article from our Italian partner written by Barbara Cangialosi you may find HERE

Information on our project was also published on TV for the Deaf. Thank you.

Comments on 'BE ACTIVE, BE INCLUSIVE – návrat z projektuBE ACTIVE, BE INCLUSIVE – back from the project' (0)

Comments are closed.