TKOSP: 14 měst, 50 programových partnerů, 80 zajímavých akcí

Posted on 22.10.2014 in Press,TKOSP 2014,Uncategorized by MJ

Takový byl 3. ročník festivalu Týden komunikace osob se sluchovým postižením, který proběhl v termínu 20. až 28. září.

Pořádaly se dny otevřených dveří, ukázkové hodiny českého znakového jazyka, divadelní představení, výstavy, přednášky, workshopy, rozmanité sportovní akce. Cílem všech akcí a celého festivalu je vzájemné poznání světa slyšících a světa lidí se sluchovým postižením. Uvádí se, že zhruba každý třetí člověk po 65 let věku trpí nedoslýchavostí, takže problémy se sluchem může očekávat s velkou pravděpodobností každý z nás.
Sorry this article is available only in Czech.

Letošní 3. ročník festivalu přinesl opět několik novinek. Pořádající organizace ORBI PONTES připravila spolu se sociální firmou Transkript online s.r.o. oblíbené komentované prohlídky s využitím online simultánního přepisu a přidala komentované procházky po Praze opět s využitím simultánního přepisu. Účastníci se s tablety procházeli v Botanické zahradě hl. m. Prahy, na Kampě a na Vyšehradě. Počasí přálo, za vše mluví příspěvek Ladislava Kratochvíla na www.kochlear.cz „Kampa byla prima, na Vyšehrad jedu také.“.

Stěžejní akcí ORBI PONTES bylo uspořádání odborné konference „Komunikační prostředky osob se sluchovým postižením v praxi“, která se uskutečnila v důstojném prostředí velkého sálu Magistrátu hl. m. Prahy ve čtvrtek 25. září 2014. Sál byl zaplněn téměř do posledního místa; účastníci z řad zdravotníků, sociálních pracovníků, úředníků, neziskových organizací se dozvěděli spoustu zajímavých praktických informací a viděli využití tlumočení do znakového jazyka a simultánního přepisu v praxi.

Testerka sociální firmy Transktipt online s.r.o. Gita Moravcová předvedla online simultánní přepis na tabletu a promluvila spolu s Janem Zelenkou ze stejné společnosti o způsobu využití online služby. V diskuzi pak zazněl požadavek na zavedení možných příspěvků na moderní kompenzační pomůcky. Celá konference byla tlumočena do českého znakového jazyka a simultánně přepisována. Využit byl také systém Polygraf pro přenos simultánního přepisu na tablety účastníkům konference.

Ohlasy na konferenci jsou kladné, za vše uvádíme „…děkuji za informace, k materiálům se ráda vrátím. Chci také poděkovat za možnost účasti na konferenci, byla pro mě velmi zajímavá a  přínosná. Eva Dedíková, Státní úřad inspekce práce, pracoviště Oblastní inspektorát práce pro Moravskoslezský kraj a Olomoucký kraj v Ostravě ..:“ Jednotlivé prezentace jsou ke stažení ZDE.

Programoví partneři, kterých letos bylo 50, připravili spoustu zajímavých akcí. Zlínský kraj uspořádal vlastní „Týden komunikace ve Zlínském kraji“. Era svět zval do svého kina na pásmo skandinávských filmů s barevnými titulky, oslava Mezinárodního dne neslyšících proběhla v Brně i v Praze.

Prádelna Zelený ostrov se spojila s Pevností – Českým centrem znakového jazyka o.s. a společně připravily akci pro děti včetně ukázkových hodin českého znakového jazyka. Na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci proběhla přednáška na téma Příběhy a humor neslyšících, v Ostravě přednáška na téma Neslyšící u lékaře….Další zajímavé akce byly v Českých Budějovicích, Liberci, Táboře…

Celkový program včetně uvedení programových, mediálních partnerů a partnerů celého festivalu naleznete ZDE. Fotografie naleznete na facebookovém profilu festivalu ZDE.

3. ročník festivalu Týden komunikace osob se sluchovým postižením podpořili:
Era, Společnost E.ON, Virtuse Group, Nadace Charty 77, konto Bariery, Společnost NEWTON Technologies, a.s., Společnost TIL Account s.r.o., 3M Česko, spol. s r.o., Společnost Panter s.r.o. , FPS Repro, Společnost Segafredo Zanetti CR s.r.o., Evropské vody s.r.o., Mirka Talavašková.

Děkujeme všem partnerům za podporu.

Comments on 'TKOSP: 14 měst, 50 programových partnerů, 80 zajímavých akcí' (0)

Comments are closed.